Знову про мову

Друк
(середній 4.57 з 5)

Вже багато на цьому сайті сказано про значення мови для країни та окремо взятої нації. Та хочу додати ще дещо на цю тему.

Мова є найважливішим, найбагатшим і найміцнішим зв'язком, що з'єднує покоління минуле з сучасним в одне велике історично живе ціле. В глибинах мови відбивається й уся історія життя народу.

Ціковою є історія грузинського мовлення та писемності.

Один з найдавніших зразків грузинської абетки - напис на церкві Болнісі Сіоні в Південній ГрузіїОтже, грузинська мова є державною мовою Грузії. У світі нею спілкуються понад 7 мільйонів людей. Належить вона до картвельської сім’ї іберійсько-кавказької мовної групи, куди входять кілька картвельських мов-діалектів: мегрельсько-лазська і сванська, що зберегли безліч архаїчних властивостей грузинської мови.

В писемності ця мова має самобутній алфавіт - мхедрулі, який містить 33 літери-звуку (графеми). Він досконало відображає звуковий склад: 28 приголосних та 5 голосних. Наприклад, назва Грузії пишеться так - საქართველო, а України - უკრაინა.

Обкладинка одного з найстаріших грузинських словниківАрхеологічні дослідження, проведені в 1990-их і в 2000-2003 рр. під керівництвом нині покійного грузинського археолога академіка Левана Чілашвілі в Некресі (Кахеті), підтвердили, що грузинський алфавіт був створений до розповсюдження християнства в Грузії. У результаті розкопок виявлені залишки храму часів язичництва, в якому збереглися написи, датовані I-II століттями н.е.

В історії грузинської мови виділяють стародавній і новий періоди розвитку; мова давньо-грузинского писемності функціонувала з архаїчної епохи до кінця одинадцятого століття. Протягом цього часу він не був однаковим, для мови були характерні переважне вживання фонеми «х» або фонеми «придихання «х». Це фонетичне явище характеризується цілим рядом лексичних, морфологічних та фонетичних особливостей. Незважаючи на це, стародавня грузинська літературна мова є струнко сформованою, нормованою, системою.

Нова грузинська літературна мова формується з дванадцятого століття. В її основі лежить рівнинна мова Східній Грузії - Картлійський і кахетинський діалекти.

Російська мова в Грузії не актуальнаСамі грузини, де б вони не проживали, вважають за честь спілкуватись рідною мовою. Після приходу до влади президента Саакашвілі, Грузія стала на шлях кардинальних реформ, в тому числі і в питанні мови. Молодь Грузії віддає перевагу грузинській (як державній) і англійській (як міжнародній) мовам. Як і в Україні, в Грузії виникало багато суперечок щодо мовного питання, переважно зі сторони національних меншин. Після військового конфлікту 2008 року, російська мова була виведена з усіх сфер використання. Але незважаючи на шквал критики зі сторони російських ЗМІ, економіка Грузії продовжує зростати а рівень життя тільки покращуватись.

Цікавим є той факт, що в грузинських ресторанах ви ніколи не почуєте російськомовної попси та «шансона», і це абсолютно не зменшує потік туристів, в тому числі і з тої ж Росії.

Я вважаю, що декотрим українцям треба повчитись такій національній самоповазі у грузинів! І молодь, і усе старше покоління мешканців Грузії вважають, що культура мови кожної людини є оновою духовності як окремої людини, так і всього суспільства в цілому. Людина втрачає повагу до себе, до співвітчизників, до результатів загальнолюдської діяльності, якщо не підтримуватиме свою мовну культуру та словниковий запас.

Повернутись до попереднього розділу

Коментарі (3)
 • peresvit
  avatar


  Підтримую! :D Розумничка! :idea:

 • asolomin  - Все правильно написала!
  avatar

  підтримую на 100%! Грузини йдуть правильним шляхом, на відміну від нас...

 • Georgia
  avatar

  Побувавши цієї осені в Грузії, я змогла на власні очі побачити ставлення грузинів до мови.
  Вони дійсно скрізь спілкуються виключно (і принципово) лише грузинською! А до російської мови ставляться із презирством. :whistle:

Для того щоб залишати коментарі вам необхідно спершу зареєструватись або авторизуватись! Це не віднімить у вас багато часу, натомість мене позбавить необхідності видаляти тонни спаму.


Голосування

Де ви переважно купляєте собі одяг?
 

Світ українського! Українське кіно, музика, кліпи та програми. Український рейтинг TOP.TOPUA.NET