Українська гривня

Друк
(середній 5.00 з 5)

Час від часу мені доводиться чути, як люди в розмові називають українську грошову одиницю – рублем. Дана обмовка здебільшого притаманна людям похилого віку, які більшу частину свого життя користувались папірцями з зображенням Леніна. Але трапляються також випадки, коли молодь, яка за часів Радянського Союзу була ще занадто мала щоб користуватись грошима, або і в загалі народилась вже у Вільній країні, навідріз не хоче помічати свого невігластва.

Чому так відбувається, що валюта, яка має один з найкращих в світі дизайн, багатовікову історію, і абсолютно не складну назву, так важко приживається в розумі нових поколінь українців?

Звісно, одна з основних причин, це тотальна деградація культури мовлення, і популяризація «сленгових» висловів – по типу: «бабло», «лавандос» і т.д. Але й не менш важливим є те, що люди просто мало обізнані в історії нашої грошової одиниці – гривні.

Срібні гривніМожливо мені вдасться привернути Вашу увагу, розказавши кілька простих і напрочуд цікавих речей.

Гривня була грошовою одиницею ще за часів Київської Русі. Вона являла собою срібний злиток (у формі палиці) вагою приблизно 200 грам. В свою чергу, гривня ділилася на чотири «рубля» - назва яких походить від слова «рубити» або «обрубок», що утворювались внаслідок розрубування гривні на чотири частини. Цікавим є той факт, що вже доволі тривалий час курс російського рубля по відношенню до української гривні становить приблизно 4:1.

Символ гривніУ нашої національної валюти є власний знак - ₴. Символ гривні являє собою рукописний варіант кириличної літери «г» з двома горизонтальними рисками, що символізують стабільність, як і в знаках інших валют, наприклад ¥ або €. Знак гривні ₴ був представлений 1 березня 2004 року. Дизайн символу був обраний в ході конкурсу, проведеного Національним банком України у 2003 році.

Операційна система Microsoft Windows має вбудовану підтримку вводу символу гривні «₴» з клавіатури починаючи з версії Vista в українській розкладці клавіш: її слід набирати, утримуючи «Shift» — натиснути «'» (зліва від клавіші «1», угорі від «Tab»).

Василь ЛопатаЕскізи перших гривень зразка 1992 року розробив відомий український художник і письменник – Василь Лопата. За основу всіх портретів, які були зображені на аверсах, він використав своє власне обличчя. Виготовлені перші купюри були в Канаді, фірмою Canadian Bank Note Company.

У зразках банкнот що були випущені до 2003 року, давні Київські князі – Володимир Великий і Ярослав Мудрий, зображені з вусами. Але після того, як керівником Національного банку України став колишній комсомолець, а за сумісництвом – керівник виборчого штабу Януковича, Сергій Тігіпко, дизайн гривні був змінений, а у вищезгаданих князів раптово відросли бороди. Згідно з офіційним поясненням – «це є автентичний портрет». Однак, якраз автентичні портрети Київських князів засвідчують, що борід вони не носили. У батька князя Володимира – Святослава - бороди не було. Натомість, як свідчить візантійський історик Лев Діакон, він мав довгі вуса і «оселедець» на голові.

Одна гривня зразка 1992 року

Одна гривня зразка 2004 року

На даний момент в обігу знаходяться гривні третього зразка, випущені в період з 2003 по 2007 роки.

Гривня випускається не тільки у вигляді банкнот, але і у вигляді монет. Перші монети були викарбовані у 1992 році, але в обіг вони надійшли лише у 1996 році. Монети були виготовлені на Луганському набойному заводі, та на Монетному дворі Італії. З колекційною метою виробляються пам’ятні та ювілейні монети номіналом 2, 5, 10, 20, 50, 100, 125, 200, 250, 500 гривень.

Гадаю, наразі цього вистачить. Хочеться сподіватись, що рано чи пізно наші громадяни будуть ставитись до гривні серйозніше, а сама гривня – буде тішити громадян стабільним і високим курсом… хоча це вже залежить не від неї.

Повернутись до попереднього розділу

Коментарі (3)
 • Big_Bob

  Пам'ятаю як я зрадів появі гривень після купонів. Це справжні гроші після тих фантиків!
  Про їх історію не знав, цікаво було прочитати :)

 • SadEyes
  avatar

  Я тепер завжди коли пишу клієнтам суми, використовую знак гривні - ₴. Багато хто про нього не знав, але майже у всіх позитивна реакція. B)

 • Vorobus
  avatar

  Копійка гривню береже)))) А рубля можна знайти так кажуть у народі ;)

Для того щоб залишати коментарі вам необхідно спершу зареєструватись або авторизуватись! Це не віднімить у вас багато часу, натомість мене позбавить необхідності видаляти тонни спаму.


Голосування

Де ви переважно купляєте собі одяг?
 

Світ українського! Українське кіно, музика, кліпи та програми. Український рейтинг TOP.TOPUA.NET